Formrack Rack Kabinet - Server Kabinet - Pc Kabin - Rack Kabin - Dikili Tip Rack Kabinet - Duvar Tipi Rack Kabinet - Aten - Server Kabini - Sunucu Kabini - 19" -Patch Panel - Switch - Genel Özellikler
0212 565 56 50
0212 674 88 28
0537 214 88 28
Genel Özellikler

19" Rack Kabinetler bilişim ve iletişim sektöründe geniş bir kullanım alanı bulmaktadır. Bilgi işlem merkezleri ve sistem odalarında cihazların güvenliği ve düzeni amacı ile kullanılır. 19" ve 19" olmayan cihazları tek bir rack kabinde toplayan en uygun çözümdür. Data, ses ve video görüntüleri, yapısal kablolama ile tek kablodan iletilebilmekte ve bir kabin içerisine tüm cihazlar yerleştirilebilmektedir. Rack Kabinet içerisinde düzenlenmiş bir network sistemi sayesinde tüm network bileşenleri uyum içerisinde çalışırlar. Donanımlar güvenle korunur. Standart haricindeki özel ölçü Rack kabinetler üretim tesislerimizde imal edilebimektedir.

19" ölçüsündeki aktif ve pasif cihazlar doğrudan dikmelere bağlanırlar. 19" olmayan cihazlar rack dolapta ön ve arka cephelerdeki 19" dikmeler arasına monte edilmiş sabit ve hareketli raflara yerleştirilir. 19" Network Rack Kabin içerisine yerleştirilebilecek donanımlar şunlar olabilir: Server, Bilgisayar, Ups, Monitör, Klavye, Yazıcı, Switch, Router, Firewall, Modem, Santral, Patch panel.

19" Network Kabin sisteminin avantajları şunlardır:

  • Sistem Kullanım Kolaylığı: Veri noktalarının yer ve yetki değiştirmeleri network kabin içerisinde kolayca yapılır ve oluşacak arızalar kolayca tespit edilir.
  • Bilgi Güvenliği: Kabinetin 4 kapısı aynı şifreli anahtarla kilitlenebilir özellikte olduğu için sadece yetkili kişiler sisteme müdahale edebilir. Tercihen şifreli kilit sistemi ile koruma yapılabilir.Server güvenliği sağlanır,
  • Cihaz Güvenliği: Çelik sacdan imal edilmiş kabin sayesinde cihazların fiziksel güvenliği sağlanmış olur. Rack dolap üst kısmına monte edilmiş termostatlı fan modülü sayesinde cihazlar ısınmaya karşı korunurlar ve havalandırma sağlanır.
  • Kullanımda Kolaylık ve Kablo Güvenliği: Kabinet içerisine yerleştirme sayesinde cihazların kaplayacağı alandan tasarruf sağlanmış olur. Sistemde yapılacak değişiklikler network kabinet içerisindeki patch paneldeki uçların değiştirilmesi yoluyla kolaylıkla gerçekleştirilir. Yapısal kablolama sayesinde sonradan ilave kablo müdahalesi gerekmez. Kablolar karışık görüntüden kurtularak düzenli hale gelir. Formrack network kabinetlerin ön kapısı cam, arka ve yan kapakları saçtan imal edilmiş olup çıkarılabilir ve kilitlenebilir özelliktedir.

Kabinet ve Aksesuar seçimi: Rack Kabinet kullanım ve ebatları dikkate alınarak dikili tip veya duvar tipi model olmasına karar verilir. Standart seri üretim kabinet ölçülerimiz çoğu ihtiyaca yetecek kapasitededir. Sistem kabini içerisine yerleştirilecek cihazlar dikkate alınarak 19" Priz, sabit ve hareketli raflar, fan modülü, kablo organizer, aydınlatma ve kapama paneli gibi gerekli aksesuarlar tespit edilir.

19" Dikili Tip Rack Kabinet: Dikili tip rack kabinet seçiminde kabinet içerisine yerleştirilecek cihazların genişlik ve derinliklerine göre ( 600x600, 600x800, 600x1000, 800x800, 800x1000 ) uygun seçim yapılır. Rack mount sunucu yerleştirilecek ise 1000 mm derinliğinde kabin seçilmelidir. Tüm cihazların yükseklikleri toplanır ve sonradan ilave edilebilecek cihazlar düşünülerek %20 oranında bir boşluk bırakılarak kabinet yüksekliği hesaplanır ( 1U=44,45 mm ). Formrack dikili tip rack kabinet yükseklikleri 12, 16, 20, 26, 32, 36, 39, 42 ve 44U ölçülerindedir.

19" Duvar Tipi Rack Kabinet: Duvar tipi ise 450 mm ve 560 mm derinlikler arasında karar verilir. Formrack duvar tipi rack kabinet yükseklikleri 7, 9, 12, 16 ve 20U ölçülerindedir. Soho tipi rack kabinler ise 4, 7, 9 ve 12U ölçülerinde 400 mm derinliğindedir.

Fan Modülü: Data kabin içerisine yerleştirilecek cihazların miktarı ve ısınmaları dikkate alınarak 2 li, 4 lü veya 6 lı fan modülü tercih edilir. Tüm kullanıcılara fan modüllerinin termostatlı olan modeli önerilir.

Priz Grubu: Cihazların beslenmesi haricinde 2 adet boşta kalacak şekilde priz grubu kullanılması önerilir. 3, 6, 8, 9 ve 12 li grup prizler sigortalı ve sigortasız olarak mevcuttur. Sisteme zarar vermeyecek şekilde prizlerin sigortalı veya sigortasız seçilmesine dikkat edilmelidir. Network kabinetlerde 19" 6 lı Sigortalı ve 19" 8 li Sigortasız Alüminyum Grup prizler en çok tercih edilen modellerdir.

19" Raflar: 19 inç olmayan cihazların yerleştirilmesi amacıyla ihtiyaç kadar sabit ve hareketli raf seçilmelidir.Raflar rack kabinet derinliğine bağlı olarak 3 ölçüde sabit ve hareketli modellerde üretilmektedir. Duvar tipi rack kabinetlerde Rack Adaptörü denilen, sadece ön dikmelere tutturulan raflar kullanılmaktadır. SOHO Kabinetlerde 1U250 Rack Adaptörü kullanılabilir.

Kablo Düzenleyiciler: Server kabin içerisinde estetik görünümün sağlanması ve kabloların korunması amacıyla yeterli sayıda yatay ve dikey kablo organizer konulabilir. Dikey kablolamada 600 mm kabinetlerde tekli organizer ve kablo kanalı kullanılabilir. Dikey organizerler sadece 800 mm genişliğindeki Rack kabinetlerde kullanılabilir. Yatay organizerler 5 kancalı, kapaklı ve fırçalı modellerde üretilmektedir.